Zapraszamy do zaglądania na nową stronę akcji Odjazdowy Bibliotekarz:
www.odjazdowybibliotekarz.pl
piątek, 17 lutego 2012
czwartek, 9 lutego 2012
Sekcja ma 2 lata
Szanowni Członkowie i Sympatycy Sekcji BNSW!
Dziś mijają 2 lata od momentu powołania naszej Sekcji. Myślę, że możemy być zadowoleni (dumni?) z dotychczasowych dokonań. W tym czasie zorganizowaliśmy:
- 12 spotkań tematycznych,
- 4 szkolenia otwarte dla wszystkich bibliotekarzy,
- 2 edycje Odjazdowego Bibliotekarza, który zyskał ogólnopolską popularność.
Publikujemy otrzymane tej okazji życzenia:
W imieniu Zarządu Okręgu Łódzkiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich składam na ręce Przewodniczącej Sekcji Bibliotek Niepaństwowych Szkół Wyższych SBP gratulacje i najserdeczniejsze życzenia jubileuszowe. W trakcie dwuletniej działalności Sekcji daliście się poznać jako wyjątkowo zgrany i kreatywny Zespół, którego inicjatywy podejmują bibliotekarze nie tylko naszego Okręgu. Liczę na dalszą owocną współpracę.
Elżbieta Grzelakowska
Przewodnicząca Zarządu Okręgu Łódzkiego SBP
Elżbieta Grzelakowska
Przewodnicząca Zarządu Okręgu Łódzkiego SBP
Pozdrawiam,
Aleksandra Marciniak
wtorek, 7 lutego 2012
14 Konferencja Bibliotek Niepaństwowych Szkół Wyższycyh
Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Łodzi
oraz
Sekcja Bibliotek Niepaństwowych Szkół Wyższych Zarządu Głównego
Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich
Sekcja Bibliotek Niepaństwowych Szkół Wyższych Zarządu Głównego
Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich
zapraszają bibliotekarzy z całej Polski,
reprezentujących wszystkie typy bibliotek naukowych oraz środowisko naukowe
do udziału w corocznej konferencji, której organizatorami są biblioteki szkół niepaństwowych.
reprezentujących wszystkie typy bibliotek naukowych oraz środowisko naukowe
do udziału w corocznej konferencji, której organizatorami są biblioteki szkół niepaństwowych.
Tematem tegorocznych rozważań będzie
"Kreatywność i innowacje w bibliotece naukowej".
niedziela, 5 lutego 2012
14.12.2011 - Przedświąteczne spotkanie Sekcji BNSW
W końcówce roku postanowiłyśmy spotkać się i tak po prostu porozmawiać o naszych sprawach. Gościliśmy w jak zawsze serdecznych progach Biblioteki AHE. Wyjątkowo nie było szkolenia, zaproszonych gości, ale byłyśmy my, członkinie Sekcji i był temat zasadniczy – plany na rok 2012, czyli nasza przyszłość :)
30.10.2011 - Pierwsze spotkanie Sekcji BNSW w roku akademickim 2011/2012
26 października 2011 roku Sekcja Bibliotek Niepaństwowych Szkół Wyższych przy ZOŁ spotkała się przy okazji organizowanego w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Łodzi spotkania pt. „Open Access – doświadczenia łódzkie”. Nasi Członkowie wzięli udział w panelu dyskusyjnym, przysłuchując się wypowiedziom ekspertów, a także zadając pytania. Przewodnicząca Sekcji, Aleksandra Marciniak i Sekretarz, Paulina Milewska, zaangażowane były w organizację i prowadzenie imprezy.
30.10.2011 - Po XIII Konferencji Bibliotek Niepaństwowych Szkół Wyższych
Zachęcamy do przeczytania relacji z konferencji, która ukazała się w ISBNiKu. Autorem sprawozdania jest Małgorzata Podgórska. Czytaj strony 2-6
Warto także przeczytać zamieszczoną poniżej informację o powstającej Konferencji Dyrektorów Bibliotek Niepaństwowych Szkół Wyższych napisaną przez dr Stefana Kubowa:
25.09.2011 - Prezentacja o Sekcji
Zachęcamy do zapoznania się z prezentacją, która została przedstawiona 23.09.2011 r. podczas XIII Konferencji Bibliotekarzy Niepaństwowych Szkół Wyższych w Łodzi przez Aleksandrę Marciniak i Paulinę Milewską (Majewską) z Biblioteki Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Łodzi.
03.07.2011 - Szkolenie i panel dyskusyjny "Tworzenie materiałów promocyjnych w instytucjach non-profit" - Sprawozdanie
Gośćmi Sekcji BNSW podczas czerwcowego spotkania byli pan Jan Worpus-Budziejewski oraz pani Katarzyna Worpus-Wrońska, członkowie Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej i właściciele studia komunikacji wizualnej „Grafixpol”. Zaproszeni specjaliści podzielili się z zainteresowanymi bibliotekarzami swoją wiedzą, przekazując im wskazówki, jak krok po kroku stworzyć poprawny materiał promocyjny. Poruszono następujące kwestie:
11.06.2011 - Zapraszamy na szkolenie i panel dyskusyjny
Zapraszamy do wzięcia udziału w szkoleniu i panelu dyskusyjnym na temat tworzenia materiałów promocyjnych w instytucjach non-profit.
Szczegóły na plakacie.
Szczegóły na plakacie.
06.06.2011 - Podsumowanie Odjazdowego Bibliotekarza 2011
Zapraszamy do zapoznania się z podsumowaniem akcji Odjazdowy Bibliotekarz w Polsce - tutaj.
Zachęcamy także do zajrzenia na podstrony poszczególnych miejscowości i zapoznania się z relacjami z wydarzeń.
Zachęcamy także do zajrzenia na podstrony poszczególnych miejscowości i zapoznania się z relacjami z wydarzeń.
10.05.2011 - Relacja z Odjazdowego Bibliotekarza 8 maja 2011
Zapraszamy do zapoznania się z relacją z rajdu rowerowego Odjazdowy Bibliotekarz w Łodzi - tutaj.
Zachęcamy także do zajrzenia na podstrony innych miejscowości, które dołączyły w tym roku do akcji!
Zachęcamy także do zajrzenia na podstrony innych miejscowości, które dołączyły w tym roku do akcji!
24.03.2011 - Sprawozdanie z zebrania Sekcji w dniu 23 marca 2011 r.
W dniu 23 marca 2011 roku odbyło się pierwsze wiosenne zebranie Sekcji BNSW. Spotkanie zorganizowano tuż po warsztatach „Komunikacja z trudnym klientem biblioteki”, które przeprowadzone zostały w siedzibie Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Łodzi. Szkolenie było drugim tego typu wydarzeniem, zrealizowanym w ramach działalności Sekcji we współpracy z Instytutem Studiów Podyplomowych i Kształcenia Zawodowego WSP. Wzięło w nim udział 17 osób z różnych typów bibliotek. Zajęcia z użyciem metod aktywnych poprowadziły dwie trenerki – Anna Mazur i Milena Lachowska. Uczestnikom podobała się praca w grupach, a z warsztatów wyszli zadowoleni i bogatsi o nową wiedzę, umiejętności i doświadczenia. Udało się rozwiązać kilka problemów, z jakimi bibliotekarze spotykają się na co dzień w swojej pracy.
13.02.2011 - Forum Sekcji Bibliotek Niepaństwowych Szkół Wyższych
Pod adresem www.sekcjalodz.fora.pl działa już forum internetowe dla członków Sekcji. W celu uzyskania pełnego dostępu trzeba dokonać rejestracji. Serdecznie prosimy o tworzenie swoich nicków w postaci inicjału imienia i całego nazwiska (np. amarciniak, pmajewska). Zapraszamy do dyskusji :)
W razie problemów i pytań należy zwracać się do Pauliny Majewskiej - administratora forum.
W razie problemów i pytań należy zwracać się do Pauliny Majewskiej - administratora forum.
Spotkanie Sekcji Bibliotek Niepaństwowych Szkół Wyższych – 9 lutego 2011 roku
W dniu 9 lutego odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie Sekcji Bibliotek Niepaństwowych Szkół Wyższych w Łodzi. Zebranie poprzedzone zostało wizytą w Dziale Zbiorów Regionalnych Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. J. Piłsudskiego. Członków Sekcji powitała pani dyrektor Barbara Czajka, zapraszając jednocześnie do kolejnych odwiedzin i zwiedzenia całej placówki.
Spotkanie Sekcji Bibliotek Niepaństwowych Szkół Wyższych – 8 grudnia 2010 roku
Po szkoleniu „Komunikacja z trudnym klientem biblioteki” Sekcja zorganizowała swoje cykliczne zebranie. Jeszcze pełne emocji, skomentowałyśmy zakończone przed chwilą spotkanie, podzieliłyśmy się swoimi (nierzadko traumatycznymi) doświadczeniami, związanymi z trudnymi użytkownikami i uznałyśmy, że bardzo chętnie wzięłybyśmy udział w warsztatach, podczas których nabyłybyśmy umiejętność radzenia sobie w kłopotliwych sytuacjach.
Następnie ustaliłyśmy, że należy jak najszybciej zaplanować czas i miejsce kolejnego spotkania Sekcji, które powinno odbyć się w takim miejscu, byśmy mogły nabyć nową wiedzę i umiejętności. Padła propozycja zwiedzania BUŁ, Muzeum Papiernictwa lub Działu Zbiorów Regionalnych w WiMBP. Termin spotkania ustalono na przełom stycznia i lutego.
Bardzo pożądana jest aktywność wszystkich Członkiń Sekcji – czekamy na nowe pomysły na działania, propozycje miejsc, które warto odwiedzić jako Sekcja SBP. Czerpmy z działalności społecznej przyjemność i satysfakcję, bo bibliotekarzem można (należy?) być także „po godzinach”.
Szkolenie „Komunikacja z trudnym klientem biblioteki” - 8 grudnia 2010
We środę, 8 grudnia 2010 roku, w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Łodzi odbyło się szkolenie, dotyczące trudnych klientów biblioteki i sposobów komunikowania się z nimi. Inicjatorem i zleceniodawcą była Sekcja Bibliotek Niepaństwowych Szkół Wyższych przy Zarządzie Okręgu Łódzkiego SBP.
Zebranie Sekcji w Bibliotece Politechniki Łódzkiej (27 października 2010 r.)
Pierwsze w roku akademickim zebranie Sekcji Bibliotek Niepaństwowych Szkół Wyższych odbyło się w gościnnych progach Biblioteki Politechniki Łódzkiej. Tym razem formuła spotkania była otwarta – zaproszenia rozesłano także do bibliotekarzy z państwowych szkół wyższych regionu łódzkiego, licząc, że będą zainteresowani działalnością Sekcji i zwiedzaniem Biblioteki PŁ.
Spotkanie rozpoczęła Pani dyrektor BPŁ, Elżbieta Skubała, witając zebranych w progach książnicy. Głos zabrały również Pani Elżbieta Grzelakowska, przewodnicząca Okręgu Łódzkiego SBP oraz Pani Anna Kazan, przewodnicząca Koła SBP, istniejącego przy PŁ.
23.06.2010 - Sprawozdanie ze spotkania Sekcji Bibliotek Niepaństwowych Szkół Wyższych przy Zarządzie Okręgu Łódzkiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich
16 czerwca odbyło się kolejne zebranie członkiń Sekcji BNSW, w którym uczestniczyły panie Anna Gajewska (WSZŁKO), Paulina Majewska (WSP), Aleksandra Marciniak (WSP), Sylwia Niezabitowska (AHE), Małgorzata Paszkowska (WSP), Magdalena Truszkiewicz (WSP), Urszula Wójcik (WS Cosinus) i Barbara Zych (WSHE w Skierniewicach). W pierwszej części spotkania podsumowano przebieg rajdu rowerowego, który odbył się w Dniu Bibliotekarza pod hasłem "Odjazdowy Bibliotekarz". Wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu tego wydarzenia (instytucjom współpracującym, sponsorom, członkom sekcji i ich przyjaciołom), serdecznie dziękujemy!
13.05.2010 - Relacja z rajdu rowerowego "Odjazdowy Bibliotekarz"
W imprezie zorganizowanej przez Sekcję Bibliotek Niepaństwowych Szkół Wyższych w Łodzi przy współpracy Fundacji Normalne Miasto - Fenomen wzięło udział około 100 osób, z których 1/3 stanowili bibliotekarze.
Rajd rozpoczął się w Parku im. ks. J. Poniatowskiego, następnie kolumna rowerów ruszyła w podróż szlakiem łódzkich bibliotek, by zakończyć jazdę na dziedzińcu przed Biblioteką Politechniki Łódzkiej. Na mecie na uczestników imprezy czekały dodatkowe atrakcje. Rozlosowane zostały nagrody ufundowane przez sponsorów akcji. Przeprowadzona została również akcja bookcrossingowa - uwolniono 96 książek przywiezionych przez uczestników rajdu.
Była to wyjątkowa akcja promująca Dzień Bibliotekarza oraz otwierająca tegoroczny Tydzień Bibliotek. Organizatorzy już planują kolejną edycję Odjazdowego Bibliotekarza i mają nadzieję, że rowerowa impreza stanie się corocznym zwyczajem pracowników łódzkich książnic.
Rajd rozpoczął się w Parku im. ks. J. Poniatowskiego, następnie kolumna rowerów ruszyła w podróż szlakiem łódzkich bibliotek, by zakończyć jazdę na dziedzińcu przed Biblioteką Politechniki Łódzkiej. Na mecie na uczestników imprezy czekały dodatkowe atrakcje. Rozlosowane zostały nagrody ufundowane przez sponsorów akcji. Przeprowadzona została również akcja bookcrossingowa - uwolniono 96 książek przywiezionych przez uczestników rajdu.
Była to wyjątkowa akcja promująca Dzień Bibliotekarza oraz otwierająca tegoroczny Tydzień Bibliotek. Organizatorzy już planują kolejną edycję Odjazdowego Bibliotekarza i mają nadzieję, że rowerowa impreza stanie się corocznym zwyczajem pracowników łódzkich książnic.
fot. Marek Gajewski
30.04.2010 - Sprawozdanie ze spotkania Sekcji Bibliotek Niepaństwowych Szkół Wyższych przy Zarządzie Okręgu Łódzkiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich
28 kwietnia 2010 r. w Bibliotece WSP odbyło się kolejne zebranie Sekcji BNSW. Tematem wiodącym była organizacja rajdu rowerowego Odjazdowy Bibliotekarz. Paulina Majewska (Biblioteka WSP w Łodzi) jako pomysłodawczyni akcji przedstawiła stan przygotowań do rajdu, m.in. omówiła bieżące kwestie związane z pozyskiwaniem sponsorów, przedstawiła planowany przebieg imprezy (trasa, zadania organizatorów, losowanie nagród) oraz wymieniła instytucje (biblioteki, księgarnie, antykwariaty i inne), które zostały zaproszone na rajd drogą mailową oraz poprzez ulotki i plakaty informacyjne. Wyjaśniła także ideę Bookcrossingu i jej związek z rajdem.
17.03.2010 - Sprawozdanie ze spotkania Sekcji Bibliotek Niepaństwowych Szkół Wyższych przy Zarządzie Okręgu Łódzkiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich
Pierwsze oficjalne zebranie Sekcji BNSW odbyło się 17 marca 2010 roku w Klubie Studenckim WSP. Uczestniczyło w nim siedmiu członków - Magdalena Drzazga i Sylwia Niezabitowska (AHE w Łodzi), Katarzyna Pietrych (WSHE w Sieradzu), Urszula Wójcik (WS Cosinus), Barbara Zych (WSHE w Skierniewicach), Magdalena Truszkiewicz i Aleksandra Marciniak (WSP w Łodzi).
W pierwszej części spotkania wzięli udział państwo Anna i Wiesław Juszczakowie, którzy jako organizatorzy XII Ogólnopolskiej Konferencji Niepaństwowych Szkół Wyższych, zachęcali do wzięcia w niej udziału, prezentując ramowy program imprezy oraz sylwetki zaproszonych gości.
Druga część zebrania poświęcona została przede wszystkim omówieniu szczegółów planowanego na Tydzień Bibliotek rajdu rowerowego bibliotekarzy - Odjazdowy Bibliotekarz. Uczestnicy rozdzielili między sobą zadania przygotowawcze, omówili kwestię pozyskania sponsorów oraz metody werbunku uczestników rajdu. Ustalono, że na kolejnym spotkaniu, które odbędzie się 28 kwietnia, tuż przed imprezą, zostaną ustalone szczegóły jej realizacji. Warto, by w organizację rajdu włączyło się jak najwięcej członków Sekcji BNSW.
09.02.2010 - Powołanie Sekcji Bibliotek Niepaństwowych Szkół Wyższych przy Zarządzie Okręgu Łódzkiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich
Z satysfakcją i ogromną przyjemnością informujemy, że dnia 9 lutego 2010 roku podczas zebrania Zarządu Okręgu Łódzkiego SBP powołano Sekcję Bibliotek Niepaństwowych Szkół Wyższych. Przewodnicząca Sekcji, Aleksandra Marciniak (Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Łodzi), przedstawiła Zarządowi plan działań na 2010 rok oraz regulamin SBNSW - oba dokumenty zostały zaakceptowane. W dniu powołania Sekcji członkostwo zadeklarowało 17 bibliotekarzy, reprezentujących 11 niepaństwowych szkół wyższych regionu łódzkiego, troje z nich będzie jednocześnie członkami Oddziału Łódzkiego SBP.
Podczas dyskusji dotyczącej planowanych działań Sekcji Członkowie Zarządu wyrazili chęć współpracy - szczególne zainteresowanie wzbudził rajd rowerowy, którego organizacja przewidziana jest w trakcie tegorocznego Tygodnia Bibliotek. Zadeklarowano także kooperację w ramach działalności szkoleniowej. Na koniec wyrażono nadzieję, że ambitny plan roczny uda się zrealizować, a rozpoczęta współpraca bibliotekarzy niepaństwowych szkół wyższych regionu łódzkiego będzie owocna i długotrwała.
Ramowy regulamin działania
Podczas dyskusji dotyczącej planowanych działań Sekcji Członkowie Zarządu wyrazili chęć współpracy - szczególne zainteresowanie wzbudził rajd rowerowy, którego organizacja przewidziana jest w trakcie tegorocznego Tygodnia Bibliotek. Zadeklarowano także kooperację w ramach działalności szkoleniowej. Na koniec wyrażono nadzieję, że ambitny plan roczny uda się zrealizować, a rozpoczęta współpraca bibliotekarzy niepaństwowych szkół wyższych regionu łódzkiego będzie owocna i długotrwała.
Ramowy regulamin działania
09.02.2010 - Plan pracy na 2010 rok
Plan pracy Sekcji Bibliotek Niepaństwowych Szkół Wyższych przy Zarządzie Okręgu Łódzkiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich na 2010 rok
1. Sprawy organizacyjne
1.1. Członkowie Sekcji
Do dnia powołania Sekcji (9 lutego 2010 r.) chęć członkowstwa zadeklarowało 17 bibliotekarzy, reprezentujących 11 niepaństwowych szkół wyższych regionu łódzkiego. Planowane jest utrzymanie liczby członków na poziomie 15-20 osób. Możliwe są rezygnacje, ale równie prawdopodobne wydaje się przyłączenie do tego grona bibliotekarzy z kolejnych szkół. W 2010 roku w województwie łódzkim akredytację na nauczanie na poziomie wyższym posiadało 25 szkół niepaństwowych, w tym dwie nie prowadzące biblioteki, zatem realne wydaje się pozyskanie do Sekcji bibliotekarzy z co najmniej kilkunastu placówek.
1.2. Spotkania Sekcji
Spotkania Sekcji będą tematyczne, związane z konkretnym zagadnieniem. Ich częstotliwość zależeć ma od potrzeb Członków Sekcji, ale będzie większa niż regulaminowe minimum.
1. Sprawy organizacyjne
1.1. Członkowie Sekcji
Do dnia powołania Sekcji (9 lutego 2010 r.) chęć członkowstwa zadeklarowało 17 bibliotekarzy, reprezentujących 11 niepaństwowych szkół wyższych regionu łódzkiego. Planowane jest utrzymanie liczby członków na poziomie 15-20 osób. Możliwe są rezygnacje, ale równie prawdopodobne wydaje się przyłączenie do tego grona bibliotekarzy z kolejnych szkół. W 2010 roku w województwie łódzkim akredytację na nauczanie na poziomie wyższym posiadało 25 szkół niepaństwowych, w tym dwie nie prowadzące biblioteki, zatem realne wydaje się pozyskanie do Sekcji bibliotekarzy z co najmniej kilkunastu placówek.
1.2. Spotkania Sekcji
Spotkania Sekcji będą tematyczne, związane z konkretnym zagadnieniem. Ich częstotliwość zależeć ma od potrzeb Członków Sekcji, ale będzie większa niż regulaminowe minimum.
04.02.2010 - Sprawozdanie z zebrania roboczego Sekcji BNSW przy ZOŁ SBP
W dniu 3 lutego 2010 r. w Bibliotece Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Łodzi odbyło się zebranie robocze Sekcji Bibliotek Niepaństwowych Szkół Wyższych przy Zarządzie Okręgu Łódzkiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Na spotkaniu obecni byli bibliotekarze z pięciu bibliotek niepaństwowych szkół wyższych regionu łódzkiego: Biblioteki Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi, Biblioteki Wyższej Szkoły Zawodowej Łódzkiej Korporacji Oświatowej, Biblioteki Wyższej Szkoły COSINUS w Łodzi, Biblioteki Wyższej Szkoły Stosunków Międzynarodowych w Łodzi oraz Biblioteki Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Łodzi (łącznie 8 osób). W sumie chęć przystąpienia do Sekcji zadeklarowało 17 osób z 11 szkół wyższych regionu łódzkiego.
Subskrybuj:
Posty (Atom)