Pierwsze w roku akademickim zebranie Sekcji Bibliotek Niepaństwowych Szkół Wyższych odbyło się w gościnnych progach Biblioteki Politechniki Łódzkiej. Tym razem formuła spotkania była otwarta – zaproszenia rozesłano także do bibliotekarzy z państwowych szkół wyższych regionu łódzkiego, licząc, że będą zainteresowani działalnością Sekcji i zwiedzaniem Biblioteki PŁ.
Spotkanie rozpoczęła Pani dyrektor BPŁ, Elżbieta Skubała, witając zebranych w progach książnicy. Głos zabrały również Pani Elżbieta Grzelakowska, przewodnicząca Okręgu Łódzkiego SBP oraz Pani Anna Kazan, przewodnicząca Koła SBP, istniejącego przy PŁ.
Pierwszą część spotkania poświęcono prezentacji biblioteki, w której odbywało się spotkanie – Pan Filip Podgórski streścił historię książnicy, opowiedział o jej współczesnej działalności – inicjatywach szkoleniowych, promocyjnych, o roli, jaką pełni względem placówki macierzystej. Dla uczestników spotkania przygotowano pakiety z aktualnymi materiałami informacyjnymi i gadżetami reklamowymi.
Następnie przewodnicząca Sekcji BNSW, Aleksandra Marciniak, w kilku zdaniach opowiedziała o krótkiej acz burzliwej historii działalności bibliotekarzy niepaństwowych szkół wyższych, zrzeszonych przy łódzkim SBP. Przypomniała o „Odjazdowym Bibliotekarzu”, dotychczasowych ustaleniach członków, naszkicowała plany na najbliższą przyszłość, licząc, że zachęcą one zebranych do przyłączenia do tego grona. Następnie przewidziano czas dla członków Sekcji, którzy mogli zaprezentować wyniki swojej wakacyjnej pracy domowej, czyli powiedzieć, co chcieliby zdziałać wraz z Sekcją w nowym roku akademickim.
Zwiedzanie Biblioteki PŁ rozpoczęło się od prelekcji w Oddziale Systemów Informacyjnych i Digitalizacji, którą wygłosiła dr inż. Małgorzata Rożniakowska-Kłosińska. Pokazała zebranym urządzenia do digitalizacji, omówiła sposób ich działania, opowiedziała o specyfice pracy w OSIiD i udzieliła odpowiedzi na pytania zebranych. Na zakończenie uczestnicy wzięli udział w quizie, w którym pytania dotyczyły form działalności Biblioteki PŁ, związanych ze zbiorami cyfrowymi. Wszyscy zwycięzcy zostali nagrodzeni politechnicznymi upominkami.
Po kolejnych oddziałach oprowadzał Pan Filip Podgórski – charakteryzował ich pracę, zwracał uwagę na różnorakie problemy, opowiadał o ciekawych rozwiązaniach, przyjętych w bibliotece. Wędrówka rozpoczęła się na IV piętrze przy pokojach Dyrekcji, a zakończyła w Oddziale Wydawnictw Ciągłych, zlokalizowanym na parterze przy szatni. Uczestnicy spotkania, zaspokoiwszy swoją ciekawość, opuścili przyjazne progi Biblioteki PŁ tuż przed jej zamknięciem, około godziny 19.30.
Członkowie Sekcji Bibliotek Niepaństwowych Szkół Wyższych bardzo serdecznie dziękują Szanownej Dyrekcji Biblioteki PŁ za udostępnienie im swoich pomieszczeń, profesjonalnie przygotowaną i przyjemną wycieczkę oraz chęć do współpracy. Miło stwierdzić, że „tych z prywatnych” i „tych z państwowych” wiele łączy J
Lista uczestników Zebrania
1. Elżbieta Grzelakowska – Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka
2. Anna Kazan – Biblioteka Główna Politechniki Łódzkiej
3. Wiesława Natkańska - Biblioteka Polonistyczna Wydziału Filologicznego UŁ
4. Anna Nowacka – Biblioteka Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Pabianicach
5. Renata Pałysa - Biblioteka Polonistyczna Wydziału Filologicznego UŁ
6. Filip Podgórski – Biblioteka Główna Politechniki Łódzkiej
7. Małgorzata Rożniakowska-Kłosińska - Biblioteka Główna Politechniki Łódzkiej
8. Elżbieta Skubała – Biblioteka Główna Politechniki Łódzkiej
9. Elżbieta Stępień – Biblioteka Instytutu Anglistyki UŁ
10. Mirosława Szczepańska – Biblioteka Wyższej Szkoły Turystyki i Hotelarstwa
Członkowie Sekcji
11. Anna Gajewska – Biblioteka Wyższej Szkoły Zawodowej Łódzkiej Korporacji Oświatowej
12. Barbara Koza – Biblioteka Mazowieckiej Wyższej Szkoły Humanistyczno-Pedagogicznej w Łowiczu
13. Paulina Majewska – Biblioteka Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Łodzi
14. Aleksandra Marciniak – Biblioteka Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Łodzi
15. Sylwia Niezabitowska – Biblioteka Główna Politechniki Łódzkiej
16. Małgorzata Paszkowska – Biblioteka Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Łodzi
17. Katarzyna Pietrych – Biblioteka Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Sieradzu
18. Magdalena Truszkiewicz – Biblioteka Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Łodzi
19. Alina Wolińska – Biblioteka Wyższej Szkoły Informatyki w Łodzi
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz