W dniu 23 marca 2011 roku odbyło się pierwsze wiosenne zebranie Sekcji BNSW. Spotkanie zorganizowano tuż po warsztatach „Komunikacja z trudnym klientem biblioteki”, które przeprowadzone zostały w siedzibie Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Łodzi. Szkolenie było drugim tego typu wydarzeniem, zrealizowanym w ramach działalności Sekcji we współpracy z Instytutem Studiów Podyplomowych i Kształcenia Zawodowego WSP. Wzięło w nim udział 17 osób z różnych typów bibliotek. Zajęcia z użyciem metod aktywnych poprowadziły dwie trenerki – Anna Mazur i Milena Lachowska. Uczestnikom podobała się praca w grupach, a z warsztatów wyszli zadowoleni i bogatsi o nową wiedzę, umiejętności i doświadczenia. Udało się rozwiązać kilka problemów, z jakimi bibliotekarze spotykają się na co dzień w swojej pracy.
Zebranie Sekcji po warsztatach rozpoczęła Aleksandra Marciniak, która na początku poruszyła temat tworzonej przez nią bazy bibliotek niepaństwowych szkół wyższych z województwa łódzkiego. Podstawowe informacje o placówkach tego typu będą znajdowały się na stronach portalu sbp.pl. Przy okazji zbierania danych teleadresowych Przewodnicząca Sekcji informowała swoich rozmówców o naszej działalności oraz zapraszała do współpracy. W ten sposób Sekcja zwiększyła liczbę swoich członków – dołączyły dwie panie: Anna Nowacka (Biblioteka Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Pabianicach) i Mirosława Szczepańska (Biblioteka Wyższej Szkoły Turystyki i Hotelarstwa). Na zebraniu powitano jeszcze jedną nową osobę – Iwonę Marchewkę z Biblioteki Państwowej Szkoły Filmowej, Teatralnej i Telewizyjnej w Łodzi (członek SBP). Następnie Aleksandra Marciniak zachęcała do wypełnienia deklaracji przystąpienia do Stowarzyszenia oraz poinformowała o planach powstania bibliografii dzieł bibliotekarzy z województwa łódzkiego, zrzeszonych w SBP.
Drugą część spotkania zdominował temat organizacji tegorocznej edycji rajdu rowerowego „Odjazdowy Bibliotekarz”. Głos zabrała Sekretarz Sekcji, Paulina Majewska, która zdała relację z zadań już realizowanych oraz przedstawiła listę czynności, które w najbliższym czasie należy wykonać. Tak jak w roku ubiegłym współorganizatorem akcji jest łódzka Fundacja Normalne Miasto – Fenomen. Wszystkie Panie wyraziły chęć pomocy przy organizacji rajdu. Tegoroczny przejazd będzie startował spod Biblioteki Politechniki Łódzkiej, natomiast meta będzie się znajdowała na dziedzińcu pod Biblioteką Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Ustalono, że do końca marca gotowe będą plakaty oraz ulotki, których wydrukiem i kolportażem zajmą się wszyscy członkowie Sekcji. Padła prośba o poszukiwanie sponsorów akcji. Poinformowano, że oficjalnym patronem tegorocznej edycji rajdu jest portal bibliosfera.net. Dyskutowano także o ogólnopolskim charakterze imprezy – w 2011 roku poza Łodzią „Odjazdowego Bibliotekarza” organizują również: Lublin, Wrocław oraz Dalików, a kilka innych miejscowości rozważa taką ewentualność.
Pod koniec spotkania poruszono jeszcze temat Tygodnia Bibliotek w Łodzi oraz planowanej przez Sekcję akcji stawiania stojaków rowerowych pod każdą biblioteką w mieście (we współpracy z Fundacją Normalne Miasto – Fenomen). Akcja przeprowadzona zostanie pod hasłem: „Biblioteka zawsze po drodze, nie mijam – zostawiam rower i wchodzę”.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz