niedziela, 5 lutego 2012

04.02.2010 - Sprawozdanie z zebrania roboczego Sekcji BNSW przy ZOŁ SBP



     W dniu 3 lutego 2010 r. w Bibliotece Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Łodzi odbyło się zebranie robocze Sekcji Bibliotek Niepaństwowych Szkół Wyższych przy Zarządzie Okręgu Łódzkiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Na spotkaniu obecni byli bibliotekarze z pięciu bibliotek niepaństwowych szkół wyższych regionu łódzkiego: Biblioteki Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi, Biblioteki Wyższej Szkoły Zawodowej Łódzkiej Korporacji Oświatowej, Biblioteki Wyższej Szkoły COSINUS w Łodzi, Biblioteki Wyższej Szkoły Stosunków Międzynarodowych w Łodzi oraz Biblioteki Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Łodzi (łącznie 8 osób). W sumie chęć przystąpienia do Sekcji zadeklarowało 17 osób z 11 szkół wyższych regionu łódzkiego.



     Zaproponowany porządek obrad obejmował następujące zagadnienia:
       1. Stworzenie Regulaminu działania Sekcji BNSW.
       2. Ustalenie planu pracy (programu działania).
       3. Wytypowanie kandydatów do Zarządu Sekcji.
       4. Doprecyzowanie celów działań Sekcji BNSW.
       5. Wypełnienie deklaracji przystąpienia do SBP.
       6. Stworzenie bazy adresowej bibliotek nsw.
       7. Ustalenie częstotliwości spotkań Sekcji (miejsce, termin, charakter spotkań).
       8. Określenie tematyki najbliższego spotkania.
       9. Dyskusja - sugestie uczestników spotkania.

     Zebranie poprowadziła Aleksandra Marciniak, kierownik Biblioteki Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Łodzi. Głównym celem spotkania było oficjalne nawiązanie współpracy między bibliotekarzami niepaństwowych szkół wyższych, czego efektem będzie powołanie Sekcji BNSW, które ma nastąpić podczas zebrania Zarządu Okręgu Łódzkiego SBP w dniu 9 lutego br. Na potrzeby oficjalnego zarejestrowania Sekcji przyjęto, iż funkcję przewodniczącego Zarządu Sekcji pełnić będzie Aleksandra Marciniak, a sekretarza - Paulina Majewska z Biblioteki WSP w Łodzi. Ponadto dwoje bibliotekarzy - Paulina Majewska i Magdalena Truszkiewicz z Biblioteki WSP w Łodzi - zadeklarowało chęć przystąpienia do Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

     Po wstępnej dyskusji dotyczącej nazewnictwa Sekcji uwagę poświecono Ramowemu regulaminowi działania sekcji, komisji i zespołów, będącego podstawą do opracowania Regulaminu Sekcji BNSW. Chęć dostosowania przepisów do naszych potrzeb wyraziła Anna Gajewska z Biblioteki Wyższej Szkoły Zawodowej Łódzkiej Korporacji Oświatowej. Przedstawiono następujące propozycje celów działań Sekcji:
       1. Inspirowanie i prowadzenie działalności, zmierzającej do poprawy funkcjonowania bibliotek niepaństwowych szkół wyższych.
       2. Wymiana doświadczeń między bibliotekarzami niepaństwowych szkół wyższych.
       3. Inspirowanie, rozwijanie i popieranie zainteresowań naukowych oraz doskonalenie umiejętności fachowych członków Sekcji.
       4. Rozbudzanie i popieranie inicjatyw zawodowych i społecznych członków Sekcji.
       5. Integracja środowiska bibliotekarzy niepaństwowych szkół wyższych.
       6. Wspólna organizacja imprez okolicznościowych.
       7. Upowszechnianie idei współpracy bibliotek szkół niepaństwowych w zakresie gromadzenia, opracowania i udostępniania zbiorów.
       8. Wzmocnienie pozycji biblioteki i jej pracowników w strukturze szkoły wyższej.

     Ustalono, iż kolejne spotkania Sekcji będą tematyczne, związane z konkretnym zagadnieniem. Przyjęto, że ich częstotliwość zależeć ma od potrzeb Członków Sekcji, ale będzie większa niż regulaminowe minimum. Kolejne zebranie odbędzie się 17 marca 2010 r. o godz. 16:30 w Bibliotece WSP w Łodzi. Zaproponowano omówienie planów działań, związanych z obchodami zbliżających się świąt - Światowego Dnia Książki (23 kwietnia) i Tygodnia Bibliotek (maj).

     W toku dyskusji postanowiono, iż na stronie internetowej Biblioteki Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Łodzi (www.biblioteka.wsp.lodz.pl) wyodrębniona zostanie zakładka Dla bibliotekarzy. W miejscu tym znajdować się będą wszelkie informacje dotyczące działalności Sekcji. Na marginesie głównej dyskusji prowadzono rozmowy, związane z funkcjonowaniem poszczególnych bibliotek niepaństwowych szkół wyższych, mające na celu wzajemne poznanie się członków Sekcji oraz podzielenie się doświadczeniami. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się temat automatyzacji bibliotek i obsługi systemów bibliotecznych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz