środa, 25 września 2013

15 Konferencja Bibliotek Niepaństwowych Szkół Wyższych

W dniach 12-13 września 2013 roku odbyła się w Poznaniu jubileuszowa 15 Konferencja Bibliotek Niepaństwowych Szkół Wyższych. Tematem obrad było „Budowanie relacji z klientem”, a gospodarzami wydarzenia byli pracownicy Biblioteki Wyższej Szkoły Bankowej. Dwudniowe obrady obfitowały w ciekawe wystąpienia prelegentów. Gościom zaproponowano również udział w warsztatach oraz rozrywkę w postaci przedstawienia „Bielyje rozy” przygotowanego przez Studio Teatr Castingowy mplusm.
Konferencję rozpoczął wykład inauguracyjny pt.: Determinanty sprawności funkcjonowania współczesnej biblioteki naukowej wygłoszony przez Dyrektora Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu dr. hab. Artura Jazdona. Następnie odbyły się 4 sesje, w których znalazło się aż 12 wystąpień bibliotekarzy z całego kraju.
Pierwszą prelegentką była Iwona Josińska (Biblioteka Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu), która opowiedziała o problemach towarzyszących łączeniu dwóch uczelni i ich bibliotek. Następnie dr Magdalena Karciarz (Biblioteka Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu) wygłosiła referat pt.: Biblioteki niepaństwowych szkół wyższych w perspektywie przestrzeni i czasu. Wystąpienie zostało rozpoczęte błyskotliwą tezą, która świetnie oddaje stadium, w jakim się obecnie znajdujemy – „biblioteki niepaństwowych szkół wyższych są jak młode wino, muszą jeszcze dojrzeć”. Następnie dr Maria Sidor (Biblioteka Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu) przedstawiła temat Repozytorium instytucjonalne – jego funkcje i narzędzia w komunikacji naukowej. Sesję pierwszą zamknęła Joanna Szymanowicz (Biblioteka Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu) dzieląc się swoimi doświadczeniami związanymi z tworzeniem własnego repozytorium, a także wideoteki.
Po krótkiej przerwie rozpoczęła się sesja druga, w której głos zabrały kolejne cztery panie. Na początku Grażyna Wilk (Biblioteka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach) zastanawiała się, która koncepcja jest dziś lepsza - Czytelnik w bibliotece akademickiej XXI wieku – gość? klient? użytkownik? Kolejne wystąpienie dotyczyło usługi „zaproponuj kupno książki”, temat przedstawiła Kinga Adamiak (Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu). O problemach planowania opowiedziała Marlena Gęborska (Uniwersytet Śląski w Katowicach, Instytut Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej). Następnie Małgorzata Kiwior (Biblioteka Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu) podzieliła się swoimi doświadczeniami w pozyskiwaniu funduszy na działalność biblioteczną z różnych źródeł zewnętrznych, m.in. z programów grantowych.
Trzecią sesję miałam przyjemność moderować. Kolejny raz na konferencyjną scenę zaproszono cztery prelegentki. Renata Zagożdżon i Karolina Dyl (Biblioteka Wyższej Szkoły Cła i Logistyki w Warszawie) przedstawiły bardzo ciekawy przykład współpracy w wystąpieniu pt.: Jeden katalog – dwie biblioteki czyli koncepcja, wdrożenie i wnioski dotyczące funkcjonowania systemu bibliotecznego łączącego zasoby bibliotek Wyższej Szkoły Cła i Logistyki i Wyższej Szkoły Zarządzania i Prawa im. H. Chodkowskiej w Warszawie. Następnie wysłuchaliśmy Wioletty Ledzion i Agata Petiuk (Biblioteka Główna Politechniki Warszawskiej) opowiadających o sukcesach i porażkach podczas wprowadzania w bibliotece nowych stanowisk pracy dla bibliotekarzy dziedzinowych.
W czwartej sesji zgromadzonych na sali czekały dwa wystąpienia. Małgorzata Bródka (Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu) poruszyła temat egzemplarza obowiązkowego pytając Wydawco, gdzie jesteś? Następnie dr Stefan Kubów (Biblioteka Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu) podzielił się doświadczeniami bibliotekarza-blogera. Dylematy przedstawił w sposób bardzo ciekawy i z humorem – tak, w bardzo dobrych nastrojach, zakończyliśmy bogatą część obrad. Pierwszy dzień zamknęła uroczysta kolacja, której towarzyszyły: pokaz zdjęć prezentujących historię corocznych spotkań bibliotekarzy niepaństwowych szkół wyższych, wspominki, konkursy oraz taneczne szaleństwo ;-)
Drugiego dnia tematem przewodnim obrad była szeroko pojmowana komunikacja. Rozpoczęła Ewa Rzeska (Biblioteka Główna UMCS w Lublinie) poruszając zagadnienie komunikacji interpersonalnej w procesie budowania trwałych relacji z użytkownikiem biblioteki naukowej. Kolejne trzy wystąpienia stanowiły swoisty tryptyk pod wspólnym tytułem (Patologie w komunikacji) przygotowany przez pracownice Biblioteki Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Łodzi. Magdalena Kokosińska zanalizowała e-maile i podania składane przez czytelników. Omówiła problem błędów i barier w komunikacji, poruszyła także kwestie grzeczności językowej. Aleksandra Marciniak, obecna na konferencji jedynie duchem, przemówiła do audytorium dzięki przygotowanemu wcześniej nagraniu. Jej prezentacja dotyczyła problemów dyskryminacji i mobbingu w środowisku bibliotekarskim i wzbudziła spore poruszenie na sali obrad. W moim wystąpieniu omówiłam kwestie korespondencji e-mailowej - w oparciu o wykonane badania oceniłam jak bibliotekarze radzą sobie z tą formą komunikacji. Następnie Barbara Barańska-Malinowska (Biblioteka Główna Politechniki Częstochowskiej) odpowiedziała na bardzo ważne pytania Jak mówić żeby użytkownicy bibliotek nas słuchali, jak sprawić żeby do nas wracali? W ostatnim wystąpieniu Katarzyna Winnicka i Agata Figas (Biblioteka Wyższej Szkoły Zarządzania i Prawa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie) podzieliły się bardzo cennymi i pionierskimi doświadczeniami związanymi z udostępnianiem czytelnikom e-czytników wraz z kolekcją e-booków.
Po obradach udaliśmy się na warsztaty - organizatorzy zaproponowali trzy bardzo ciekawe  tematy do wyboru:
• Obsługa trudnego klienta w bibliotece (prowadząca: Joanna Szymanowicz),
• Prezentacje publiczne z wykorzystaniem technik relaksacyjnych (prowadząca: dr Magdalena Karciarz),
• Zarządzanie czasem (prowadząca: Anna Dągielska).
Następnie odbył się Hyde Park w dość luźnej atmosferze, nastał czas podsumowań, pożegnań i podziękowań.
Jubileuszowa konferencja odbyła się w miejscu, w którym w 1999 roku bibliotekarze niepaństwowych szkół wyższych spotkali się po raz pierwszy. Zapoczątkowana wtedy wymiana doświadczeń i wiedzy trwa nieprzerwanie od 15 lat. Przy okazji corocznych zjazdów poruszano bardzo wiele zagadnień związanych z funkcjonowaniem tego szczególnego typu biblioteki, jakim jest książnica w uczelni niepaństwowej. Cieszy fakt, że podczas zakończenia obrad w Poznaniu Anna Sobiech z Biblioteki Wyższej Szkoły Administracji Publicznej zaprosiła wszystkich na kolejną, 16 już, konferencję i w 2014 roku spotkamy się w Ostrołęce.
15 Konferencję Bibliotek Niepaństwowych Szkół Wyższych należy uznać za bardzo udaną pod wieloma względami. Ciekawy temat obrad, bardzo dobra organizacja i twórcza atmosfera sprawiły, że uczestnicy opuścili Poznań zadowoleni i pełni nowej energii. Podziękowania i gratulacje należą się gospodarzom wydarzenia – pracownikom Biblioteki Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu.
 
Konferencja w liczbach
• 58 uczestniczek - 5 uczestników
• 12 wystąpień - 13 prelegentek - 1 prelegent
• 2 dni - 5 sesji - 3 warsztaty - 1 przedstawienie
• 3 przerwy kawowe - 2 obiady - 1 uroczysta kolacja
• kilka trudnych pytań - kilka dobrych praktyk - dziesiątki wymienionych myśli - setki uśmiechów

Paulina Milewska, Biblioteka Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Łodzi

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz